ریال
چهارشنبه 15 آذر 1402

سه شنبه, 05 بهمن 1400 13:50

عیب‌ های الکتروموتورها چیست و به چه دلایلی رخ می دهد؟ مهم

رتبه این آیتم
استان :تهران
شهر :تهران
آدرس :خیابان سعدی جنوبی ، مجتمع اداری تجاری سعدی
تلفن :33908022 - 33908023
موبایل :09121321840 09121326570
ریال
بالاترین پیشنهاد کنونی 300000 ریال از کاربر reza می باشد
الکترو موتورها یا موتورهای الکتریکی در محیط‌ های صنعتی استفاده‌ های زیادی دارند. هر روز هم با پیشرفت تکنولوژی این موتورها پیچیده‌ تر می‌ شوند. عیب‌ های الکتروموتورها برخی اوقات به سادگی رفع شده و در موارد دیگری نیز نیاز به نظر و بررسی متخصص دارند. موارد زیادی می‌ توانند باعث ایجاد اختلال در کار یک الکتروموتور شوند. با این وجود نگهداری و مراقبت از موتورهای الکتریکی کار سختی نیست و می‌ توانید با رعایت یک سری نکات ساده عمر آنها را افزایش دهید. همچنین می‌ توانید به بهبود عملکرد و افزایش عمر قطعات آن نیز کمک کنید. در این مطلب می‌ خواهیم به طور کامل در مورد مشکلاتی که ممکن است برای موتور الکتریکی شما پیش بیاد صحبت کنیم.

الکتروموتور چیست؟
الکترو موتورها یا موتورهای الکتریکی یکی از مهم‌ ترین اجزایی هستند که در لوازم برقی از آنها استفاده می‌ شود. این موتورها در واقع انرژی الکتریکی که به آنها وارد می‌ شود، به انرژی مکانیکی یا حرکتی تبدیل می‌ کنند. الکتروموتورها را به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌ کنند:

موتورهای آسنکرون
موتورهای یونیورسال
موتورهایی با قطب چاکدار
الکتروموتور

بررسی عیب‌ های الکتروموتورها
الکتروموتورها ممکن است به هر دلیلی دچار مشکل شوند. اما برخی از عیوب رایج بوده و ممکن است در استفاده از موتورهای الکتریکی با آن رو به رو شوید. پیش از هر چیز این نکته را در نظر داشته باشید که اول ایمنی بعد کار! ممکن است در بخش‌ هایی از موتور جریان الکتریسیته عبور کند. اول مطمئن شوید که جریان برق کامل قطع شده و سپس عیب یابی را انجام دهید یا حتما از فازمتر یا آوومتر برای بررسی وجود یا عدم وجود جریان کمک بگیرید.
موتورهای الکتریکی ممکن است به دو دلیل عمده دچار ایراد در کار شوند. مورد اول در خصوص به وجود آمدن ایراد در قطعات مکانیکی است. مورد دوم نیز مربوط به پیش آمدن مشکل در مسیر جریان الکتریکی است. هر کدام از این مشکلات می‌ توانند در نحوه کار الکتروموتور اختلال ایجاد کنند.

عیوب رایج در موتورهای الکتریکی
الکتروموتور

الکتروموتور روشن نمی‌ شود
علت اصلی این که الکتروموتور روشن نمی‌ شود، مربوط به قطع شدن جریان در جایی از مدار است. با یک آوومتر باید تمام بخش‌ های مختلف مدار از جمله پریز، دوشاخه، سیم رابط، کلید‌ها، اتصالات و پلاک اتصالات موتور را بررسی کنید. اگر جایی در این بخش‌ ها جریان قطع بود، پس فورا آن را رفع کنید.
ممکن است سوختن فیوز هم سبب شود که موتور الکتریکی روشن نشود. اما ابتدا باید علت سوختن فیوز را بررسی کنید. بعد از عیب‌ یابی فیوز را عوض کرده و دوباره موتور را روشن کنید.

الکتروموتور بعد از روشن شدن زود داغ می‌ شود

یکی دیگر از عیب‌ های الکتروموتورها مربوط به زود داغ کردن این موتورها است. ممکن است بعد از روشن کردن موتور الکتریکی متوجه شوید که بعد از چند دقیقه سریع داغ می‌ شود. این مشکل به طور معمول مربوط به نیم سوز شدن موتور است. اما عوامل دیگری نیز می‌ توانند باعث شوند که موتور داغ کند. ممکن است در سیم پیچی‌ های اصلی یا کمکی، اتصال حلقه یا اتصال کلاف به کلاف به وجود آمده باشد.
در این حالت مسیر جریان کوتاه می‌ شود. پس میدان مغناطیسی که لازم است ایجاد نشده و موتور داغ می‌ شود. برای رفع این عیب باید یا موتور را دوباره سیم پیچی کنید و یا محلی که در آن اتصال وجود دارد را عایق نمایید.
مورد دیگری که باعث داغ شدن خیلی زود الکتروموتور می‌ شود، مربوط به زیاد بودن دور موتور است. موتورهای الکتریکی توان مکانیکی مشخصی دارند. اگر بیش از توان از آن‌ها کار بکشید، جریان بیشتری از سیم‌ ها عبور کرده و سطح مقطع و دور موتور با هم هماهنگ نمی‌ شوند. در این صورت موتور داغ کرده و ممکن است آسیب‌ های زیادی نیز به آن وارد شود. برای رفع این مشکل دور موتور را کم کرده و به طور مداوم از آن کار نکشید.
درست عمل نکردن کلید گریز از مرکز نیز می‌ تواند باعث زود داغ شدن الکتروموتور شود. به جز جریانی که سیم‌ پیچی اصلی دریافت می‌ کند؛ سیم پیچی کمکی نیز از مدار خارج نشده و جریان ایجاد می‌ کند. اگر کلید گریز از مرکز درست عمل نکند، این دو دچار اختلال شده و موتور سریعا داغ می‌ کند. برای اطمینان از این مشکل در حالت دور موتور و از دور افتادن آن باید صدای کنتاکت را گوش دهید. به مرور زمان و کسب تجربه، متوجه تغییر صدا می‌‌ شوید. برای رفع مشکل هم باید کلید سرویس یا تعویض شود.

با روشن شدن الکتروموتور، فیوز مدار را قطع می‌کند
در این حالت امکان دارد اتصال کوتاهی در خازن به وجود آمده باشد. برای مطمئن شدن از این موضوع باید خازن را از مدار جدا کنید. اگر موتور فیوز عمل نکرد؛ مشکل از خازن است پس آن را تعویض کنید تا مشکل رفع شود.
علت بعدی قطع فیوز مربوط به سوختگی کامل موتور است. باید استاتور و سیم پیچی‌ های آن بررسی شده و عیب یابی شوند. بعد از رفع عیب هم موتور را دوباره سیم پیچی کنید. علت بعدی به وجود آمدن مشکل قطع مدار توسط فیوز مربوط به اتصال کوتاه در مدار اصلی موتور است. برای رفع این مشکل باید دوشاخه‌، سیم‌ های رابط و جعبه اتصالات موتور را بررسی کنید. محل اتصالی را پیدا کرده و آن را رفع کنید.
موتور در حالت روشن صدای زیادی دارد اما گردشی ندارد
عوامل زیادی می‌ توانند باعث این مشکل شوند. یکی از رایج‌ ترین عوامل مربوط به قطعی سیم پیچی‌ های اصلی یا کمکی است‌. به کمک یک آوومتر هر دوی این مدارها را امتحان کرده و در صورت وجود اتصال و پارگی آن را رفع کنید.
نیم سوز بودن یا سوختگی کامل موتور می‌ تواند این مورد را به وجود آورد. در این حالت موتور به سرعت داغ شده و جریان زیادی را می‌ کشد. در این صورت بوی دود و سوختگی نیز به مشام می‌ رسد. در این حالت باید دوباره موتور را سیم پیچی کنید.
خرابی خازن هم می‌ تواند سبب به وجود آمدن این مشکل شود. از خازن‌ ها برای راه‌ اندازی موتور استفاده می‌ کنند. یکی از عیب‌ های الکتروموتورها مربوط به درست عمل نکردن خازن است. سعی کنید خازن را خارج کرده و دوباره آن را روشن کنید. اگر موتور عمل نکرد، مشکل از خازن است. موارد دیگری نیز برای عیب یابی خازن در اینجا بیان کردیم. آنها را دوباره چک کنید.
تکنو تاو
شرکت تجهیز صنعت تاو با مسئولیت محدود

الکترو موتور، گیربکس صنعتی، انواع پمپ ، دیزل ، ژنراتور

اطلاعات تماس
موبایل :

09121321840
09121326570

تماس با ما
آدرس : خیابان سعدی جنوبی ، مجتمع اداری تجاری سعدی

تلفن تماس : 33908022 - 33908023
خوانده شده 666 بار

به اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی جهت افزایش بازدید

به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در گوگل پلاس به اشتراک گذاری در توئیتر به اشتراک گذاری در لینکدین
ali
ایجاد شده توسط

درج آگهی رایگان سایت رایگان بفروش هاست دارکوب طراحی سایت دارکوب
سایت خرید و فروش رایگان، طراحی شده توسط دارکوب.