ریال

چهارشنبه, 06 تیر 1403 12:28

ارتودنسی و لامینیت در دندانپزشکی parhamdentistry مهم

رتبه این آیتم
استان :تهران
شهر :تهران
آدرس : سعادت آباد بین چهارراه سرو و بوستان (کتاب) روبروی بانک پارسیان پلاک ۱۱۹ ، واحد ۲
تلفن :22140587
ایمیل : info [ at ] parhamdentistry.ir
داشتن دندانهای زیبا و مرتب باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود . پس افراد همواره بدنبال روشهایی هستند تا از آن طریق بتوانند دندانهایی مرتب داشته باشند .در گذشته افراد برای داشتن دندانهایی مرتب برخی از دندانهای دائمی خود را می کشیدند و بجای آن از دندان مصنوعی استفاده می کردند . این روش دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و بجای آن روشهای جایگزین مناسبی استفاده میشود زیرا کشیدن دندانهای دائمی کار اشتباهی است . لمینیت و ارتودنسی هر دو برای مرتب کردن و زیبایی دندانها بکار میرود اما هر کدام از این روشهای کاربرد خود را داشته و هیچگاه نباید جایگزین یکدیگر شوند . از نظر تخصصی از این دو روش نمی توان برای حل یک مشکل مشترک استفاده کرد هر کدام از این روشها در دندانپزشکی برای مشکلات مختلف کاربرد دارد . بعضی افراد به علت نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه به اشتباه از لامینیت به جای ارتودنسی استفاده می کنند که این روش اشتباه است زیرا کاربرد لامینیت برای ترمیم دندانهای شکسته ، آسیب دیده ، دندانهای دارای لک و زرد شده است در صورتیکه از ارتودنسی برای نامرتب بودن و بهم ریختگی دندان استفاده می شود.
حال بهتر است تعریفی در رابطه با ارتودنسی و لمینیت داشته باشیم و به مقایسه ی این دو روش بپردازیم .
ارتودنسی چیست :
کاربرد ارتودنسی زمانی است که دندانها حالت نامرتب دارند و در جایگاه درست خود قرار ندارند . این امرباعث شد دندانها در داخل دهان زیبایی خود را از دست بدهند و حالتی زشت داشته باشند . دندانپزشکان برای رفع این مشکل ارتودنسی را پیشنهاد می کنند و از هیچ روش جایگزینی استفاده نمی کنند . بعد از اینکه دندانها توسط ارتودنسی مرتب شدند حال بیمار می تواند با استفاده ازلامینیت رنگ وشکل دندانها را درست کند .
بیماران به دلیل طولانی بودن دوره ی درمان در روش ارتودنسی زیاد تمایل به انجام آن ندارند اما باید این نکته را در نظر بگیرند که روش ارتودنسی دندان در تمام طول عمر دیگر نیاز به تجدید ندارد در صورتیکه لامینیت بعد از گذشت چندین سال نیاز به ترمیم دارد.
عواملی که باعث می شود هزینه ها ی ارتودنسی متغییر باشد :
1-هرچقدر بیماران در سنین پایین تر برای انجام ارتودنسی به دندانپزشک مراجعه کنند طول درمان کوتاهتر می شود در نتیجه هزینه ی آنها نیز کمتر می شود . افراد سعی کنند ارتودنسی را در زمان مناسب آن انجام دهند تا زودتر پاسخ بگیرند
2-تمامی افرادی که برای انجام ارتودنسی به پزشک مراجعه می کنند دارای مشکلات یکسانی نیستند به همین دلیل دندانپزشک با توجه به میزان کاری که بر روی دندانها انجام می دهد هزینه را اعلام می کند
3-هرچقدر طول درمان طولانی تر باشد به نسبت هزینها نیز بیشتر می شود
4-تعداد مراجعات بیمار به متخصص
5-هرچقدر سن بیار کمتر باشد هزینه کمتر می شود
6-تجهیزاتی که دندانپزشک از آن استفاده می کند
7-در صورتیکه بیمه ی درمانی فرد ارتودنسی را پوشش دهد هزینه کمتر می شود
8-نوع براکتهای مورد استفاده در ارتودنسی بر هزینه های آن تاثیر دارد بطوریکه براکتهای فلزی نسبت سرامیکی و پلاستیکی ارزانتر می باشد . براکت لینگوال از براکتهای نامرئی ارزانتر می باشد اما نسبت به براکتهای فلزی ، سرامیکی و پلاستیک گرانتر است . در بین براکتها ، براکت نامرئی دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر براکتها می باشد .
لامینیت چیست :
لامینیت بیشتر جنبه ی زیبایی دارد تا درمانی . دندانپزشکان از لامینیت برای پر کردن فضای خالی بین دندانها ، ترمیم دندان شکسته ، بدرنگ شدن دندانها و لکه های ایجاد شده بر روی دندانها استفاده می کنند . در برخی مواقع شدت نامرتب بودن دندانها کم است در این حالت می توان از لامینیت استفاده کرد . در لامینیت یک لایه بر روی دندانها قرار می گیرد که باعث می شود دندانها از نظر رنگ و شکل زیبا بنظر برسند و افراد لبخند زیبایی داشته باشند . در برخی مواقع طولانی بودن ارتودنسی باعث می شود افراد از لامینیت استفاده کنند زیرا این روش در یک یا دو جلسه انجام می شود و افراد در زمانی بسیار اندک دندانهای مرتبی دارند .
لامینیت ها به دو صورت سرامیکی و کامپوزیتی هستند . بر اساس موادی که در لامینیت ها استفاده می شود قیمت آن تغییر می کند .
عواملی که در قیمت لامینیت تاثیر می گذارد :
1-هرچقدر زمان تراش دندان توسط دندانپزشک بیشتر باشد هزینه بیشتر می شود
2-مقدار تراش که بر روی هر دندان انجام می شود
3-بعد از انجام تراش بر روی دندانها باید قرینه باشند که این به دقت ، تخصص و زمان صرف شده بستگی دارد
4-نوع تراش با توجه به نوع لامینیت مورد استفاده تغییر پیدا می کند
5-طبیعی بودن و درخشندگی لامینیت

6-ماده ای که برای قالبگیری استفاده می شود

با توجه به مواردی که در رابطه با ارتودنسی و لامینیت بیان شد می توان گفت هزینه ی اولیه ی ارتودنسی بیشتر است اما یک بار این هزینه توسط فرد پرداخت می شود ودیگر در طول عمر خود نیازی به تمدید آن ندارد در صورتیکه لامینیت دارای هزینه ی کمتری است اما بعد از چندین سال باید دوباره بر روی آن ترمیم انجام شود . شما برای انتخاب روش مناسب ، باید به کلینیک دندانپزشکی پرهام مراجعه کنید . این کلینیک با داشتن کادری متخصص ومجرب به شما کمک می کند تا با توجه به نوع مشکلتان بهترین روش را برای دندانهایتان انتخاب نمایید .
خوانده شده 52 بار

به اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی جهت افزایش بازدید

به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در گوگل پلاس به اشتراک گذاری در توئیتر به اشتراک گذاری در لینکدین
ali
ایجاد شده توسط

درج آگهی رایگان سایت رایگان بفروش هاست دارکوب طراحی سایت دارکوب
سایت خرید و فروش رایگان، طراحی شده توسط دارکوب.